הטרדה מינית בעבודה

לקביעת פגישה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הטרדה מינית בעבודה

בתקופה האחרונה אנו חווים "מבול" של פרסומים בענייני הטרדה מינית ובראשם פרישתם של 7 מניצבי משטרת ישראל בשל חשד למעשי הטרדה מינית בשוטרות הכפופות להם.

פרסום מקרים אלו תורם רבות למודעות של נפגעי הטרדה מינית לעמידה על זכויותיהם ועל האפשרויות לקבלת פיצוי מאת הפוגע.

הטרדה מינית במקום העבודה, חמורה ומקבלת משנה תוקף מקום שמדובר ביחסי מרות בין העובד לבין המטריד.

על המעסיק מוטלת החובה לנקוט אמצעים סבירים כדי למנוע הטרדה מינית במסגרת יחסי עבודה, על ידי עובדו, או על ידי ממונה מטעמו אף אם אינו עובדו, ולטפל בכל מקרה כאמור, ולשם כך עליו ליישם את הכללים הבאים:

  1. לקבוע דרך יעילה להגשת תלונה בשל הטרדה מינית או התנכלות ולבירור התלונה.
  2. לטפל ביעילות במקרה של הטרדה מינית או התנכלות שידע אודותיהם, וכן לעשות כל שביכולתו כדי למנוע את הישנות המעשים האמורים וכדי לתקן את הפגיעה שנגרמה למתלונן עקב ההטרדה או ההתנכלות.
  3. מעסיק המעסיק יותר מ-25 עובדים חייב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית והתנכלות במסגרת יחסי עבודה ויפורטו בו דרכי הגשת התלונות שעניינן הטרדה מינית או התנכלות והטיפול בהן.

מתוך פסק דין של בית הדין לעבודה:

"הנתבע הטריד אותה מינית ואף תקף אותה מינית במהלך עבודתה בכפיפות לו. לדבריה, הנתבע נהג לפנות אליה בהערות והצעות הנושאות אופי מיני, וכי כחודש לאחר תחילת עבודתה הסיע אותה הנתבע ברכבו לים ולפתע התנפל עליה ונשק לה בחוזקה על שפתיה, בניגוד לרצונה. כמו כן טענה התובעת כי בתאריך 22.3.04 נקראה לפגישת עבודה במשרדו של הנתבע ולאחר שהגיעה נעל את הדלת תפס את ראשה של התובעת בחוזקה ונשק לה".

בפסק דין זה, פסק בית הדין פיצוי למתלוננת בסך של 110,000 ₪ .

כאמור במאמר הקודם בנושא, הטרדה מינית, חוץ מהיותה עבירה פלילית ועונשים כבדים בצידה, מהווה בנוסף עוולה אזרחית שבגינה יכול הנפגע להגיש תובענה לבית המשפט.

תובענה כזאת, יכול שתהיה על נזק שניתן להעריכו (אבדן ימי עבודה, טיפול רפואי וכד') ובנוסף, יכול בית המשפט לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק.

החוק למניעת הטרדה מינית קובע שבית המשפט רשאי לפסוק בשל הטרדה מינית או בשל התנכלות פיצוי שלא יעלה על סך 120,000 שקלים חדשים, ללא הוכחת נזק.

לפיכך, נפגע מהטרדה מינית, יכול לתבוע פיצויים גם שהוכיח נזק, וזאת ללא תקרה וגם במידה ולא הוכיח נזק בסכום של עד 120,000 ₪ .

משרדנו מייצג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בתביעות אזרחיות ודואג למיצוי הזכויות האזרחיות של הנפגע/ת ולקבלת פיצוי הולם.

המידע הרב באתר מובא כשירות, אין לראות בו כייעוץ משפטי וחשוב לבחון כל מקרה לגופו.

אנו נשמח לסייע בכל שאלה, לכוון להדריך ולייצג אתכם בכל נושא בדיני עבודה.

לפנייה בכל שאלה לעורך דין דיני עבודה:

טלפון: 04-6468880 מייל: office@ransivan.co.il

 

הטרדה מינית בעבודה עורך דין

במציאות של ימינו, גם במקומות העבודה עלולות להתרחש הטרדות מיניות. לאור העלייה במודעות הציבורית בנושא הזה, החוק, בתי משפט ובתי הדין לעבודה מתייחסים בחומרה רבה לכל מעשה שעונה על ההגדרה של הטרדה בעלת אופי מיני. אחת הסוגיות המהותיות בתביעות המוגשות על רקע זה היא סוגיית הפרשנות לאירוע, כלומר מתי מדובר בחיזור לגיטימי ומתי האקט מהווה עבירה. בהתאם, בכל מקרה של חשד לקיומה של הטרדה מינית בעבודה עורך דין בעל ניסיון רלוונטי הוא הסמכות המקצועית המתאימה להתייעץ איתו. דיני עבודה באופן כללי, והטרדות מיניות במקום העבודה, הם תחומי המומחיות של משרד רן סיון עורכי דין ומגשרים, כשהטיפול בכל מקרה מתבצע במקצועיות וברגישות מרבית.

באילו מקרים של הטרדה מינית בעבודה עורך דין יכול לעזור?

* מעשים מגונים – למשל, חשיפת איברים מוצנעים ללא הסכמה מפורשת, חיבוקים, קרבה פיזית שחורגת מגבולות הסביר ועוד. חשוב לציין כי ישנם מקרים שבהם גם הסכמת הצד הנפגע לא מבטלת את עילת התביעה וזאת עקב יחסי מרות שעלולים להשפיע על התנהגות העובדים והעובדות.

* התייחסות למיניות – מחמאה לכאורה, למשל לישבן או לחזה, תחשב כמעט תמיד להטרדה מינית. בפרט זה המצב כשההתייחסות חוזרת על עצמה גם לאחר בקשה מפורשת להפסיק.

* סחיטה – לדוגמה, הצעת קידום תמורת שיתוף פעולה ומעשים בעלי אופי מיני.

* ביזוי – אמירות משפילות בנוגע למיניות או נטייה מינית ("הומו מגעיל" וכו').

מיצוי מלא של כל הזכויות

הטרדות מיניות הן גם עוולה אזרחית וגם עבירה פלילית, כך שמי שחש/ה כי נפגע/ה מכך יכול/ה לפנות גם למשטרה וגם לעורך דין לצורך הגשת תביעת פיצויים. כשמדובר על הטרדה מינית בעבודה עורך דין מיומן מסייע במיצוי הזכויות גם מול המעסיק ולא "רק" מול המטריד – כך למשל מי שהתפטרה מעבודתה על רקע הטרדה מינית זכאית לפיצויים מלאים כאילו פוטרה (בתנאי שהתריעה בפני המעסיק על קיומה של ההטרדה). משרד רן סיון עורכי דין ומגשרים מטפל במקרים רגישים אלה באופן שימנע פגיעה נוספת בעובדת שהוטרדה (או, כמובן, בעובד שחווה הטרדה), ובמקביל בנחישות מרבית מול הגורמים האחראים.

אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי ואין להסתמך על הדברים בכל דרך שהיא. על כל מקרה להיבחן לגופו בהתאם לנסיבות כל מקרה.

 

לשיתוף ברשתות החברתיות :
לקביעת פגישה
השאירו פרטים ואנחנו ניצור אתכם קשר
קרדיט: freepik

תפריט נגישות

שלחו ווצאפ!
1
💬 צריכים יעוץ?
Scan the code
שלום!
משרד עורכי דין ומגשרים רן סיון
קבעו פגישה עכשיו בווצאפ!